Menu

 


Web tasarım çok çeşitli programlarla yapılabilmektedir. Web tasarımının yapıldığı temel web tasarım programları Dream Weaver, Front Page ve BlueVoda olarak sıralanır. Fakat başarılı web tasarımlarının yapılabilmesi için web tasarımına yardımcı olacak programlarında kullanılması gerekmektedir. Yardımcı web tasarım programları arasında Adobe Flash, Adobe Photoshop, Freehand programları bulunmaktadır.

Yönetilebilir dinamik bir web site tasarlanmak isteniyorsa web tasarım programlarından Html kodlama dili, Php web programlama, Asp web programlama, Aspx web programlama, Ajax programlama dili, Javascript ve en önemlisi Sql’nin bilinmesi gerekmektedir. Tüm bunların yanı sıra ne kadar başarılı bir web sitesi tasarlarsanız tasarlayın müşterilerinizin istekleri ön planda olmalı ve müşterilerin istekleri karşısında esnek olunmalıdır.

Web tasarım programlarını internet üzerinden de indirebilirsiniz fakat lisans sorunları yaşamamak için deneme sürümleri kullanılmanız yararınıza olacaktır.

Web Tasarım Programları Nelerdir


Web tasarım programları sayfamızda en yaygın kullanıma ve gelişmiş özelliklere sahip programlar hakkında kısa bilgiler yer almaktadır.Bu programlar web tasarım alanında kullanılan temel programlardır.Profesyonel tasarımlar için geliştirilmişlerdir.

Photoshop

Dünya üzerinde en yaygın kullanıma sahip olan profesyonel bir resim editörüdür. Web tasarım alanında çalışanların en büyük yardımcısı olan photoshop,web site tasarımlarında tasarımcıya çok büyük kolaylıklar sağlamaktadır.

İçerdiği çeşitli araçlar sayesinde, imaj dosyalarınızda dilediğiniz değişiklikleri yapabilir dosylarınızı dilediğiniz formatta ve boyutta kaydedebilirsiniz .Kendine özgü şablon dosyası olması ve bu şablon dosyasını katmanlar halinde oluşturabilmeniz, yapmış olduğunuz tasarımları sonrada değiştirebilme imkanı sağlar.

Photoshop’ta yapabileceğiniz tasarımlar hayal gücünüzle sınırlıdır.

Dreamweaver

Dreamweaver, web editör ve geliştirme ortamıdır. HTML editörü olmasının ötesinde gün geçtikçe de gelişmektedir.

Başta HTML düzenleme olmak üzere web tasarımcısının hemen her konuda ihtiyaçlarına cevap verebilecek özelliklere sahiptir.Tablo, resim, metin, flash (swf) vb.. bileşenlerini sayfalarımıza görsel bir ara yüz ile ekleyebilme imkanından başka, bu bileşenlere w3c satandartlarına uygun şekilde hükmedebilme, biçimlendirebilme ve sıfırdan yapılandırabilme imkanı sağlamaktadır.

CSS (Stil Dosyası) ler ile sayfalarınızdaki elemanları konumlandırabilir renklendirebilir ve biçim düzenlemesi yapabilirsiniz.Ayrıca başta javascript olmak üzere çeşitli araçlara da sahiptir.Bu araçlar ile sayfalarınızda açılır menülerden , butonlara kadar her türlü javascript aksiyonunu yapabilmemiz mümkündür.

Dreamweaver'ın web tasarım dünyasına getirdiği en büyük yeniliklerden biri de sunucu taraflı projeler geliştirme imkanı sağlaması ve kolay anlaşılabilir olmasıdır.

Freehand

Freehand, vektörel çizim programıdır.Genellikle logo ve raklam tasarımlarında kullanılır.Vektörel çizimler, çözünürlük arttırldığında ve azaltıldığında görüntüsü bozulmaz, pixel kaybına uğramaz.
Flash entegrasyonu buluması da Freehand'in bir başka özelliğidir.Yani flash dosyanızı freehand'e atarak çizimlerinizi daha kaliteli şekilde yapabilir, direk olarak kopyala yapıştır ile flash dosyanıza entegre edebilirsiniz.

Freehand gibi vektörel çizim programlarının oluşu web tasarım açısından daha kaliteli çalışmaların ortaya çıkmasını sağlamaktadır.

Adobe Flash

Flash, hareketli animasyonlar tasarlayabileceğiniz bir arayüz programıdır.Çizim yaparak veya imaj dosyaları kullanarak animasyonlar yapabilirsiniz.

Web tasarım alalında da kullanılan Flash görsellik olarak göze çok hoş gelse de sitenin açılmasını yavaşlatmakta ve bu dezavantajı ile arama motorları tarafından pek sevilmemektedir.Flash'ın bir diğer artısı da vektörel dosyalar ile çalışma imkanı vermesi, bu dosyalar ile çalışıldığında da daha fazla özgürlük ve özellikleri size sunmasıdır.Kendisine özgü ActionScript adlı kodlama dili ile de çok daha farklı animasyonlar yaratabilirsiniz.

Corel Draw

Corel Draw programı, vektör tabanlı grafik tasarım programıdır.Tasarımcıların ve profesyonel çizim yapanların tercih ettiği bir programdır.

Vektör tabanlı bir program oluşu ; yani imajları matematiksel olarak belirlenmiş vektörler olarak yaratması ve bu şekilde kullanması en öenmli özelliğidir. Vektörler, hem büyüklüğü (boyutu) hem de yönü (açı, eğri vb.) olan nesnelerdir.

Corel Draw da vektörel çizimlerin dışında Corel R.A.V.E programı da bulunur.Bu programla Flash animasyonları yapılabilir. Ayrıca herhangi bir nesneyi bir Web düğmesine dönüştürebilir, Corel Draw 'un içindeyken web'de dolaşılabilirsiniz. Bu özellikleri sayesinde Corel Draw web tasarımı içinde önemli bir programdır.

Adobe Illustrator

Adobe Illustrator, Adobe firmasının geliştirdiği vektörel çizim yazılımıdır.Gelişmiş vektörel grafik çizim özellikleri ile öne çıkan bir yazılımdır.
Web sitesi arayüzleri, kurumsal kimlik çalışmaları (logo, kartvizit, zarf, cdyüzü, cd kutusu yüzü, antetli kağıt, firmaların kullandığı faturalar vs..), basılı yayınların (dergi, kitap, gazete ,reklam, afiş, poster vs) içeriği gibi çalışmaların tümü hazırlanabilir. Bu nedenle hazırladığınız çalışmaların ölçülendirmesi çok rahat yapılabilir.Bu vektörel çizimler sayesinde web tasarım konusunda da kalite artmaktadır.

Adobe Illustrator karakalem çizimlerinizi renklendirmede de oldukça işinizi kolaylaştıracak bir programdır.

Front Page

Front Page ‘de Dreamweaver gibi görsel bir HTML editör programıdır. Basit ve kullanışlı olması saysesinde web tasarımı konusunda tasarımcıya büyük kolaylık sağlar.

Hızlı ve basit bir şekilde web sayfaları hazırlayabileceğiniz bir ortam sunmaktadır. Kısaca Html öğrenmenize gerek kalmadan Html’i kendi yazar. Siz sadece neyin nerede olacağını gösterirsiniz. Bu özellikleri sayesinde web tasarım alında dreamweaver’dan sonra en yaygın kullanıma sahip programdır.Ayrıca Front Page sizi sadece HTML bilme zorunluluğundan kurtarmakla kalmaz, profesyonel özellikleri ile, ASP, SQL ve hatta ACCESS'a elinizi bile sürmeden program yazmanızı da sağlar.

Son olarak Front Page programında, hazırladığınız sayfaların web alanında görünümünü , anında browser’a ihtiyaç olmaksınızın görebilirsiniz.

Swish

Swish hareketli animasyonlar tasarlayabileceğiniz bir porgramdır. Swish yazı hazırlarkende size oldukça yardımcı olabilir.

Swish programı Adobe Flash kadar profesyonel bir görünüme sahip olmasa da en az onun kadar etkileyici animasyonlar hazırlayabilmenize yardımcı olur.Swish’in tercih edilme nedenlerinden birisi de çeşitli animasyon varyasyonlarını bünyesinde bulunudurması ve bu animasyonların projenize tek bir tıklama ile uyarlanabilirmesidir. Swish’de yaptığımız çalışmalar SWI olarak kaydedilir. Ayrıca Swishde SWF ve HTML olarak kayıt yapabilme seçenekleride vardır.

Son dönemlerde web tasarım alanında oldukça yaygın bir şekilde kullanımaya başlamıştır.
1 yorum:

Konu ile ilgili yorumunuzu, tartışma konusunu, araştırma bilgisini, uyarıyı, destek bildirinizi, işbirliği önerilerinizi ve ilgimiz dahilindeki bu konuya ait düşüncelerinizi lütfen yorum kısmına yazınız. Yorumunuz firma blog yöneticisi tarafından denetlendikten sonra yayınlanacaktır. Yorumlar olumlu ya da olumsuz olsun yayınlanır. Amacımız sadece agresif ele geçirme amaçlı spam gönderileri engellemek, kanunlara aykırı bir husus barındırıp barındırmadığını anlamak ve başkalarına hakaret içerikli yazıları engellemektir. Herhangi bir sorunuz ya da sorununuz varsa bizimle direkt iletişime de geçebilirsiniz. İlginize teşekkür ederiz.

Proweblabs Ajans
0555 5736258
proweblabs@gmail.com

 
Top