Menu

 
Son yıllarda internet kullanımının hızla yaygınlaşmasıyla her şirket hatta her birey kendine ait bir web sitesi tasarlamanın yoluna girdi. İhtiyaçların karşılanabildiği özel bir web sitesi tasarlanması bazı temel web tasarım programlarının bilinmesi ile mümkün olmakta. Web tasarım programlarını öğrenmeye hiç vaktim yok diyorsanız. Size kurulumu çok kolay olan ve internet üzerinden hazır temalarına ulaşabileceğiniz blog sayfalarını önerebiliriz. Fakat web sitelerinin asli görevleri olan farklılaşma blog sayfalarıyla mümkün olmamaktadır.
Web tasarımına başlanmadan önce ilk olarak tasarlanacak sitenin konusu belirlenmeli ve belirlenecek konu doğrultusunda kullanılacak olan web tasarım programları seçilmelidir.

Alan adı (Domain Name)

Web tasarımını yapacağınız sitenizin internet üzerinden yayın yapabilmesi için bir alan adı (Domain Name) alınması gerekmektir. Alan adı web sitenizin internet üzerindeki adresidir. İnternet kullanıcıları sitenizi alan adınız sayesinde bulur. Arama motorlarında alan adı vasıtasıyla siteleri indeksler.

Alan Barındırma (Hosting)

Tasarlamış olduğunuz web sitenizi internette yayınlayabilmek için bir sunucu(server) kiralamanız gerekmektedir. Saklama ve yayınlama işlemlerinin tümüne web hosting denilmektedir.

Web Tasarım Süreçleri

Web tasarımına başlamadan önce ilk olarak tasarlanacak olan sitenin hangi amaca hizmet edeceği belirlenmeli ve siteyle ilgili tüm dokumanlar detaylı olarak toplanmalıdır. Web sitelerinde kullanıcılar için en önemli konu hakkımızda bölümüdür bu bölüm olabildiğince detaylı bir şekilde hazırlanmalıdır. Web tasarımları genellikle dört ayrı menüden oluşmaktadır. Bu menüler Ana sayfa, Hakkımızda, Referanslar ve İletişim bölümleridir. Eğer bir e- ticaret web sitesi tasarlanmak isteniyorsa ürünler ve ürün kategorileri ile ilgili ayrı bir modül oluşturulmalıdır.
İhtiyaçlarınızı karşılayacak sizi rakiplerinizden ayırt edecek bir web sitesi oluşturabilmesi için web tasarım programlarından Html Kodlama Dili, Php web programlama, Asp web programlama, Aspx web programlama, Ajax Programlama Dili ve Sql’nin büyük oranda bilinmesi gerekmektedir.

Kodlama Aşaması

Web sitenizin tasarım aşaması tamamlandıktan sonra kodlama aşaması devreye girer. Web sitelerinin kodlamalarının tamamlanması ile kontrol panelinden kategori veya ürün eklenebilir hale gelebilmektedir.

Web sitesi yapmak zahmetli bir iştir.Pek çok aşaması bulunur.Profesyonel anlamda web sitesi yapmak için gerekli aşamaları ve bazı ipuçlarını bu yazıda bulabilirsiniz.

Başlangıç olarak bir alan adı (domain) almanız gereklidir.İnternette bu alanda pek çok yerli ve yabancı web sitesi bulunmaktadır.Alan adı alındıktan sonra web sitesini web ortamında yayınlayabilmek için bir hosting almak gerekir.Hosting (barındırma) hizmetii domainin alındığı firmadan ya da başka bir yerden alabilmek mümkündür.Hosting işlemi ve gerekli yönlendirmeler yapıldıktan sonra web yazılım ve tasarım aşamalarına sıra ile geçilir.

Yazılım aşaması yapılacak web sitesinin içeriğine göre değişim göstermektedir.Özellikle e-ticaret siteleri konusunda oldukça özen gösterilmeli, gerek güvenlik gerek kullanılabilik açılarından testlerden geçirilmelidir.Üzerinde satış yapılan sitelerin log dosylarının da sürekli şekilde tutulması, hem kanunlar açısından hemde yaşanan bir problemi görüp müdahale edilebilmesi açısından önemlidir.Yönetilebilir bir panele sahip siteler için ise paneli kullanacak yani web sitesi ile ilgilenecek kişinin isteklerine göre yapılmalı ve karmaşık bir yapıya sahip olmamalıdır.Yazılımlar ayrıca Seo (Arama motoru optimizasyonu) ya uygun olarak yani fazla kod karmaşasından arındırılmalı, web standartlarına uygun ve güncel kod blokları kullanılmalıdır.

Web tasarımın da ise banner (üst kısım) tasarımı , background (arka plan) tasarımı, body (orta kısım)tasarımı, footer (alt kısım), logo tasarımı, panel tasarımı gibi aşamalar bulunmaktadır.Web tasarımı ziyaretçi odaklı olmalıdır.Web sitesini ziyaret edenlerin içeriklere ve iletişim bilgilerine kolaylıkla erişebilir olması da tasarımının bir parçasıdır.Ziyaretçileri yormayan renkler ve sayfalarda orta boyutlarda imajlar kullanılmalıdır.

Yazılım ve tasarım aşamaları da tamamlandıktan sonra site kodları sıkıştırılıp Ftp (File Transfer Protocol) programı ile web ortamında yayına geçmesi için transfer edilir.Böylelikle web sitesi yayına açılmış olur.

1 yorum:

Konu ile ilgili yorumunuzu, tartışma konusunu, araştırma bilgisini, uyarıyı, destek bildirinizi, işbirliği önerilerinizi ve ilgimiz dahilindeki bu konuya ait düşüncelerinizi lütfen yorum kısmına yazınız. Yorumunuz firma blog yöneticisi tarafından denetlendikten sonra yayınlanacaktır. Yorumlar olumlu ya da olumsuz olsun yayınlanır. Amacımız sadece agresif ele geçirme amaçlı spam gönderileri engellemek, kanunlara aykırı bir husus barındırıp barındırmadığını anlamak ve başkalarına hakaret içerikli yazıları engellemektir. Herhangi bir sorunuz ya da sorununuz varsa bizimle direkt iletişime de geçebilirsiniz. İlginize teşekkür ederiz.

Proweblabs Ajans
0555 5736258
proweblabs@gmail.com

 
Top